top of page

Havran Science Center

Havran Science Center, implemented by the Municipality of Havran and TÜMAD Mining; It offers visitors of all ages a unique experience filled with education and fun, where they can explore the intriguing aspects of science hands-on.

DJI_0221.jpg

Havran Belediyesi ve TÜMAD Madencilik tarafından hayata geçirilen Havran Bilim Merkezi; Her yaştan ziyaretçiye, bilimin ilgi çekici yönlerini uygulamalı olarak keşfedebilecekleri, eğitim ve eğlence dolu benzersiz bir deneyim sunar.

In the center where concept design, experimental setup-workshop production, space design, corporate identity and promotion processes are carried out by MizarLabs; In addition to basic physics mechanisms such as light, sound, electricity, heat and motion, there are also wooden design and robotics workshops.

 

ED8A0252.jpg
ED8A0123.jpg

Konsept tasarım, deneysel kurulum-atölye üretimi, mekan tasarımı, kurumsal kimlik ve tanıtım süreçlerinin MizarLabs tarafından yürütüldüğü merkezde; Işık, ses, elektrik, ısı ve hareket gibi temel fizik mekanizmalarının yanı sıra ahşap tasarım ve robotik atölyeleri de bulunmaktadır.

ED8A0193.jpg
ED8A0136.jpg
ED8A0239.jpg
ED8A0211.jpg
bottom of page